First Congregational Church of Rockport, MA


DIACONATE (2 yr. term/7 members)

Name Term expires Current term
Mercy Duffill 2020 2
Susan Herron 2020 1
Karen Chambers 2020 2
Kate Desmond 2020 2
Barbara Reed 2020 2
Janice Ramsden 2021 2
Jim Schell 2021 1

BOARD OF TRUSTEES (3 yr. term/6 members)

Name Term expires Current term
Kevin Love 2021 1
Walter Vining 2021 1
Chip Kistner 2021 1
Mark Jurewicz 2021 2
Bonnie Gray 2022 2
Bill Elwell 2020 1

CHRISTIAN OUTREACH COMMITTEE (3 yr. term/at least 7 members)

Name Term expires Current term
Jay Reed, ex-officio N.A. 7
Wendy Woodbury 2020 2
Sarah Mowitt 2020 2
Marge Schell 2021 2
Steve Kalaghan 2022 2
Anne Kistner 2022 1
Karen Coffin 2020 1
Charlie Brackett 2020 1
Darlene Spittle 2020 1

CHRISTIAN EDUCATION COMMITTEE (3 yr. term/5 members)

Name Term expires Current term
Lou Cannon 2021 1
Laurie McKenna 2021 1
Anthony Hale 2022 2
Jack Reed 2021 1
Sue Koehler-Arsenault 2022 1

MUSIC COMMITTEE (3 yr. term/5 members)

Name Term expires Current term
Sigrid Lindo 2020 2
Quenton Hurst 2020 2
Sue Bowers 2021 1
Bob Cannon 2021 1
Hope Norton 2020 1

STEWARDSHIP COMMITTEE (3 yr. term/4 members)

Name Term expires Current term
Joe Chambers 2022 1
Kathie McCarthy 2022 1
Fred Witte 2022 2
Louisa Casadei-Johnson 2021 1

PERSONNEL COMMITTEE (3 yr. term/3 members)

Name Term expires Current term
Lou Cannon 2021 1
Laurie McKenna 2022 2
Jack Reed 2020 1

PASTOR-PARISH RELATIONS COMMITTEE (3 yr. term/4 members)

Name Term expires Current term
Kate Desmond 2022 1
Rick Kasten 2022 2
Camilla Ayers 2022 2
Mary Cresse 2020 1

MEMBERSHIP COMMITTEE (2 yr. term/6 members)

Name Term expires Current term
Geof Lyon 2021 1
Sigi Lindo 2021 1
Stephen Kalaghan 2021 1
Jim Schell 2021 2
Mary Cresse 2021 2
Ruth Janet Taylor 2021 2

BOARD OF USHERS (1 yr. term/12 members)

Name Month
Joe and Karen Chambers February 2019
Jeff Taylor March 2019
Barbara Reed April 2019
Kate Desmond and Helen Raney May 2019
Karen Coffin June 2019
Karen Hurst July 2019
Dorothy Geiser and Fred Witte August 2019
Linda and Steve Rowell September 2019
Chip Kistner October 2019
Kathie McCarthy November 2019
Elizabeth Rice-Smith December 2019
Celene Lyon and Pam Beck January 2020

FLOWER COMMITTEE (3 yr. term/12 members)

Name Month Term expires
Sue Herron January 2022
Lois Himml February 2022
Michelle Alekson-Kerans March 2022
Ruth Janet Taylor April 2022
Jan Goodwin May 2021
Barbara Tenngren June 2020
Marcia Myers July 2022
Lisa Vining August 2021
Debbie Welch September 2020
Pam Beck October 2022
Susan Herron November 2020
Celene Lyon December 2021

NOMINATING COMMITTEE (1 yr. term)

Name Representing
Christian Education
Diaconate
Christian Outreach
Trustees
Music
Stewardship